На даний час колектив кафедри працює над науковою проблематикою удосконалення системи бухгалтерського обліку, аналізу і аудиту в сучасних умовах господарювання (2016-2020 рр.). Робота проводиться під керівництвом д.е.н., професора Ковальчук Т.М.
Окремі важливі результати наукової роботи:
1. Обґрунтовано нові методичні підходи до аналітичного забезпечення управлінських рішень у сфері управління ліквідністю, запропоновано методику прогнозування ліквідності підприємства, що враховує причинно-наслідкові зв’язки між її факторами.
2. Досліджено залежність фінансової стійкості та ділової активності, які відображають два найважливіші у фінансовому менеджменті критерії – ефективність і ризик та обґрунтовано модель, яка поєднує статичні показники із динамічними, дає можливість визначити вплив на фінансову стійкість рівня ділової активності підприємства і може використовуватись як у ретроспективному, так і перспективному аналізі. Дана модель також дозволяє обґрунтовувати системи показників фінансового стану на основі найбільш раціонального їх підбору, що, з одного боку, дозволяє уникати дублювання показників (за економічним змістом), а, з іншого – охоплювати всі важливі характеристики досліджуваного об’єкта.
3. Розвинуто Концептуальні засади розбудови облікового сегмента стратегічного управління власністю, під якими розуміється система науково-обґрунтованих підходів, спрямованих на розробку ефективної моделі облікового забезпечення стратегічного управління власністю та впровадження системних порядків обліково-звітного супроводу капіталізації балансоутворюючих об’єктів власності сільськогосподарських підприємств. Сформульована місія, науково-теоретична платформа та напрями реалізації Концептуальних засад розбудови облікового сегменту стратегічного управління власністю, побудовано вартісно-орієнтовану модель облікового забезпечення стратегічного управління власністю.
4. На основі методу аналізу ієрархій розроблено методику порівняльного аналізу фінансового стану підприємств, що перебувають на різних фазах життєвого циклу. Порівняльний аналіз фінансового стану на основі даної методики може проводитись в рамках стратегічного фінансового аналізу та аналізу інвестиційної привабливості підприємств. Кінцевою метою застосування даної методики є вирішення проблеми ранжирування сукупності підприємств, що перебувають на різних фазах життєвого циклу за рівнем інтегрального показника фінансового стану.
5. Розроблено методичний підхід до формування індикатора інвестиційної привабливості підприємств – інтегрального показника. Запропонований підхід ґрунтується на використанні показника рентабельності активів, як узагальнюючого при оцінці ефективності використання ресурсів підприємства. Даний підхід дозволяє спрогнозувати ефективність використання інвестиційних ресурсів, а також, визначити ранг кожного підприємства в сукупності альтернативних варіантів за рівнем його інвестиційної привабливості, у тому числі, за рівнем оподаткування. Практична реалізація даного методичного підходу здійснена на базі групи підприємств хлібопечення.
6. З метою вирішення проблем впровадження обліку відповідальності за формування результатів діяльності на підприємствах запропоновано організаційну модель формування центрів відповідальності, яка враховує галузеві особливості досліджуваних підприємств. Модель відображає взаємозв’язок між технологічними процесами, рівнями центрів відповідальності та результатами їх діяльності. Вона слугує підґрунтям для удосконалення методики управлінського обліку результатів основної діяльності підприємств, сутність якої полягає у поетапному визначенні проміжних результатів діяльності підрозділів.
7. Розроблено показник ефективності використання активів, що відображає особливості оборотності активів галузі хлібопечення в Україні і зручний для аналізу використання активів як прибуткових, так і збиткових підприємств. Розроблений методичний підхід до аналізу управління активами об’єднує в систему традиційні показники і дає зрозумілий критерій для узагальнюючої оцінки ефективності використання активів в розрізі їх видів.
8. Побудовано модель обліку трансакційних витрат за сферами відповідальності, яка призначена для створення позитивних умов з метою мотивування працівників кожного підрозділу підприємства та, як наслідок, досягнення визначених цілей підприємства загалом. Розроблено відомості обліку трансакційних витрат, використання яких забезпечать отримання повної та деталізованої інформації про трансакційні витрати з метою їх аналізу та контролю. Для узагальнення інформації про трансакційні витрати запропоновано форму внутрішньої звітності Звіт про трансакційні витрати підприємства. Розроблено модель функціонально-вартісного аналізу оптимізації трансакційних витрат підприємства, яка забезпечить контроль за величиною таких витрат та здійснення деталізованого їх аналізу.
9. Побудовано економіко-математичну оптимізаційну модель ефективності природоохоронних заходів. Визначені за моделлю показники економічної, соціальної й екологічної ефективності природоохоронних витрат і рентабельності капітальних інвестицій формують основу для обґрунтування обсягів фінансування з держбюджету або позабюджетних фондів природоохоронного призначення.
При кафедрі функціонує аспірантура зі спеціальності 08.00.09 – бухгалтерський облік, аналіз та аудит (за видами економічної діяльності). Усі викладачі успішно захистили дисертації за даною спеціальністю.
До наукової роботи залучаються студенти кафедри, які беруть участь у всеукраїнських конкурсах наукових робіт та олімпіадах. При кафедрі діє студентський науковий гурток.